Jak sprawdzić grzałkę od czajnika lub pralki?

Jeżeli do grzałki dostanie się woda, to może przy pomiarach miernikiem spowodować różne efekty, które w pierwszej chwili mogą być mylące.

Przykładając sondy pomiarowe, jedną do obudowy, a drugą do jednego z wyprowadzeń spirali możemy uzyskać np. informację o otwartym obwodzie, a zamieniając miejscami sondy pomiarowe (czyli zmieniając polaryzację) otrzymamy odczyt w setkach kiloomów lub w dziesiątkach kiloomów. Spowodowane jest to "efektem diody" powstałym z reakcji wody z różnymi metalami i samych metali pomiędzy sobą.
Innym efektem, widocznym na miernikach elektronicznych, będzie zmieniający się szybko odczyt. Taki "migający" wynik na wyświetlaczu miernika to wynik powstania ogniwa (też w wyniku zalania grzałki wodą). Napięcie wytworzone przez to ogniwo zakłóca pomiar miernika.


Filmy ilustrujące nieprawidłowe wskazania pomiaru rezystancji, gdy w mierzonym obwodzie pojawi się napięcie:

Miernik cyfrowy wskazuje "ujemną" rezystancję:


"Skaczące" odczyt przy pomiarze rezystancji (miernik cyfrowy):


Miernik analogowy wskazuje "ujemną" rezystancję (wskazówka przechodzi poza zero):


Charakterystyczny jest pomiar napięcia występującego w uszkodzonej grzałce. Na początku można odczytać duże wskazania, które szybko maleją - wydajność takiej chemicznej baterii jest niewielka.


Dlatego pomiary najlepiej jest  przeprowadzić w następujący sposób:

Czajnik: Wyjmujemy wtyczkę tyczkę z gniazdka. Włączamy przełącznik od czajnika! - ma udawać że grzeje wodę. Czajnik stoi oczywiście na podstawie zasilającej. Teraz przystępujemy do pomiarów:
a) Lewy bolec wtyczki - prawy bolec wtyczki. Ten pomiar da nam informacje, czy grzałka zachowuje ciągłość obwodu. Jeśli tak, to możemy określić jej moc ze wzoru (x to zmierzona rezystancja): moc(W)=203/x*230, przykładowo:
 230 / 24Ω * 230 = 2204W
 230 / 26Ω * 230 = 2035W
 230 / 28Ω * 230 = 1889W
Teraz przystępujemy do sprawdzenia czy nie wystąpiło przebicie (upływność) na obudowę.grzałki.
b) Lewy bolec (czerwony przewód od miernika) - otwór od bolca ochronnego (czarny przewód od miernika). Prawidłowy wynik to obwód otwarty. Każde inne wskazanie -> patrz tekst na czerwono.
c) Lewy bolec (czarny przewód od miernika) - otwór od bolca ochronnego (czerwony przewód od miernika). Prawidłowy wynik to obwód otwarty.  Każde inne wskazanie -> patrz tekst na czerwono.
d) Prawy bolec (czerwony przewód od miernika) - otwór od bolca ochronnego (czarny przewód od miernika).Prawidłowy wynik to obwód otwarty. Każde inne wskazanie -> patrz tekst na czerwono. 
e) Prawy bolec (czarny przewód od miernika) - otwór od bolca ochronnego (czerwony przewód od miernika).Prawidłowy wynik to obwód otwarty. Każde inne wskazanie -> patrz tekst na czerwono. 
Wykonuj każdy pomiar przez np.: 4 sekundy. Jeśli odczyt będzie skaczący lub wartość wskazania będzie w setkach kiloomów lub mniej to grzałka do wymiany. Jeśli Twój multimetr nie ma automatycznego wyboru zakresów to zacznij od Mega om i poprzez wszystkie zakresy skończ na om'ach do każdego pomiaru..

Film pokazujący pomiary grzałki nowej i uszkodzonej, miernikiem cyfrowym i analogowym::

Pralka: Pomiary jak wyżej, ale trzeba zdjąć tylną obudowę pralki i odłączyć przewody zasilające grzałkę - najpierw odłączmy pralkę od prądu (wyjmując wtyczkę z kontaktu)! Pomiary w tym wypadku dokonujemy bezpośrednio na stykach grzałki:

***

Przecięta grzałka od czajnika.

Jak poniżej widać drut oporowy w grzałce 2200W ma średnicę wynoszącą 2,4mm, co daje 4,5mm2 pola przekroju.



***
Update 2016.03.16:

Film z mniej skomplikowanym sprawdzeniem grzałki, gdyż spaleniu uległ element grzewczy, bez zalania wnętrza grzałki:



***

W taki oto sposób można skomplikować niby tak banalna sprawę jak pomiar rezystancji grzałki :-D


***



Update: 2016.03.16
Create: 2014.09.25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz