Uszczelki zamówiłem w firmie DIAMOND z Bytomia. Przysłali paczkę bez zamówionego kleju, ale wystarczył jeden e-mail z informacja, że nie mogę go znaleźć w paczce i bez zbędnych pytań przysłali priorytetem klej. Duży PLUS!
Klej do uszczelek. Trzeba nauczyć się go używać, ponieważ wiąże natychmiast! Jest niezbędny przy wymianie uszczelek.
Zestaw narzędzi:
Ze starych uszczelek odciąłem elementy odpowiadające na wymuszone rozszczelnienie okien. Ponieważ elementy te są z natury nieszczelne, czyli ich wiek nie ma znaczenia, zastosowałem je do nowych uszczelek sklejając je z nimi. Dzięki temu, uszczelka pracująca przy zmianach temperatury nie przesunie się i nie powiększy samoistnie szczeliny zapewniającej minimum wentylacji.
Widać wielkość elementu zapełniającego wentylację.
Paczka z około 90 metrami uszczelki - dobrze nasmarowanej smarem silikonowym. Po jej założeniu nie musimy już jej smarować.
Trzeba pamiętać, że przy okresowym myciu okien warto umyć też uszczelki, a następnie je nasmarować smarem silikonowym, co zapewnia szczelność i konserwuje uszczelkę.
Uszczelka musi być odpowiednio umiejscowiona, dlatego należy przyjrzeć się jak była zamontowana stara uszczelka (można zrobić zdjęcia). Najlepiej wymieniać uszczelki okno po oknie, by inne okna stanowiły wzór.
Uszczelkę najlepiej jest wymieniać przy umiarkowanej temperaturze. Zimą jest za zimno, a w pełnym słońcu za gorąco...
Nie należy naciągać uszczelki. Zakładając uszczelkę przy 20 stopniach Celsjusza, trzeba pamiętać, że przy minus 20 stopniach uszczelka zmniejszy swoja długość. Dlatego przy zakładaniu uszczelki nie wolno jej naciągać, szczególnie, że na rogach uszczelka musi się poprawnie układać.
Nie należy naciągać uszczelki. Zakładając uszczelkę przy 20 stopniach Celsjusza, trzeba pamiętać, że przy minus 20 stopniach uszczelka zmniejszy swoja długość. Dlatego przy zakładaniu uszczelki nie wolno jej naciągać, szczególnie, że na rogach uszczelka musi się poprawnie układać.
Widać szczelinę zapewniającą minimum wentylacji sklejoną z uszczelką. Szczelina jest u góry okna.
Szczeliny w dwóch uszczelkach jednego okna powinny być przesunięte względem siebie by zapewnić lepszą izolacje prze hałasem. Na marginesie: okno bez uszczelek nie chroni przed hałasem kos spalinowych - różnica poziomy hałasu pomiędzy zamkniętym oknem, a otwartym jest żadna.
Czy w ogóle warto wymieniać uszczelki w ramach, skoro i tak musimy zapewnić wentylację? Oczywiście! Co za pytanie! Przecież nad wentylacja musimy mieć kontrolę.
- Po co w dużym pokoju cztery szczeliny wentylacje w oknach skoro w nocy nikogo tam nie ma, lub przebywa tam jedna osoba?
- Dlaczego tylko dwie szczeliny wentylacyjna w kuchni, gdzie się gotuje?
- Sypialnia: w nocy w dużym pokoju nikogo nie ma, a jest dwa razy więcej szczelin wentylacyjnych niż w sypani, gdzie są dwie osoby.
Do zapewnienia prawidłowej wentylacji służą inne metody, a nie kiepskie okna! Zawsze możemy otworzyć okno. Nieszczelne okno nie służy do zapewnienia prawidłowej wentylacji, tylko do podgrzewania zimą "zewnętrza",a latem do marnowania chłodu z klimatyzacji.
Pod żadnym pozorem nie wolno nadmiernie ograniczyć wentylacji. Przestrzegam przed pokusą usunięcia szczelin wentylacyjnych z okien. Skutkiem braku wentylacji będzie pleśń, grzybek na ścianach, itp. Jakość powietrza w mieszkaniu pogorszy się. Dbanie o prawidłową wentylację polega na zapewnieniu ciągłej wymiany powietrza, oraz na wietrzeniu mieszkania 2-4 razy w ciągu dnia. Wietrzenie standardowe: kilka minut intensywnego przewiewu, przeciągu. Stałą wymianę powietrza zapewnią szczeliny w oknach i kratki wentylacyjne (jak ktoś posiada to: wyciąg grawitacyjny wspomagany wentylatorami czy rekuperator).
Do kontroli warunków środowiskowych w domu przydatny jest higrometr:
Dobrą okazja do wymiany uszczelek jest mycie okien i ram:
Mały pomocnik :-)
***
Więcej na:
Update: 2014.08.28
Create: 2014.06.28
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz