Niestety, spowodowało to problemy z odbiorem TVP2 w telewizji kablowej (CATV) w mieszkaniach znajdujących się w pobliżu nadajnika. Dwójka jest nadawana na kanale E6:
Nie ma więc bezpośredniego zazębiania się częstotliwości. Jednak charakter nadawanego sygnału, jego modulacja, oraz bezpośrednia bliskość nadajnika powodują zakłócenia. Nadajnik jest na kominie EC-4, około 2km od mieszkania.
Z doświadczenia wiem, że instalacja TV w naszym domu była w znacząco lepszym stanie, niż instalacje w większości mieszkań. Gdyby nie bliskość nadajnika, co już wcześniej sprawiało różne kłopoty, to nic nie musiał bym zmieniać. Problem dotyczy nie tylko mnie - od pracowników CATV wiem, że jest powszechny. Również znajomi mieszkający w odległości około 2km wokół nadajnika (Widzew, Olechów, Janów) mają zakłócenia w odbiorze TV kablowej. Warto dodać, że nie ma tu żadnej winy po stronie dostawcy telewizji kablowej - mało tego, prawdopodobnie instalator z TV kablowej użył by lepszego kabla koncentrycznego (niż pierwotnie ja użyłem) i nie było by problemu.
Podstawową sprawą okazała się wymiana kabli łączących gniazda TV w ścianach z telewizorami. Parametry kabla koncentrycznego kupionego w pobliskim sklepie okazały się niewystarczające przy takiej bliskości nadajnika. Wymieniłem również same gniazda, ponieważ z trzech wykorzystywanych gniazd tylko jedno było dobrej firmy (instalowałem je kilka lat wcześniej do modemu kablowego).
W ramach modernizacji skończyłem też zabezpieczanie instalacji telewizyjnej. Wcześniej dodałem separację galwaniczną:
Nie miałem jednak pomysłu na umiejscowienie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Chciałem wykorzystać nawet iskierniki gazowe, by nie tworzyć pętli mas, ale problem okazał się prostszy do rozwiązania.
Początek instalacji TV kablowej od strony dostawcy zapewne wygląda podobnie do instalacji z poniższego zdjęcia..:
Zdjęcie ze strony dipol.com.pl
Następnie sygnał jest rozdzielony na piętrze:
Widać dobry, firmowy, rozdzielacz (splitter) i dobre zakończenia kabli: kompresyjne i stożkowe Tratec'a.
Sygnał dociera teraz do gniazd w mieszkaniu. Dwa gniazda były tanimi konstrukcjami o przeciętnych parametrach. Po ponad 10 latach użytkowania wymagały po prostu wymiany. Tylko gniazdo multimedialne było firmowe i wyglądało jak nowe:
Nie wymieniłem gniazd na zwykłe, montowane w puszkach. Ponieważ obecnie wszystkie trzy gniazda mam schowane za meblami wymieniłem je na konstrukcje zakończone złączami "F". Zapewniam w ten sposób maksymalne parametry złącz. Gdybym musiał zastosować ładne gniazda z obudowami też użył bym takich, które mają zakończenia "F" - wytwarza takie np.: Telmor.
W dużej części kable miałem zakończone końcówkami Tratrc'a, ale zaciśniętymi na kiepskich (standardowych) kablach.
***
Kilka elementów posiadałem, postanowiłem więc je wykorzystać. Inne oczywiście dokupiłem. Przed zakupem warto zapoznać się z:
Różnego rodzaju złącza kompresyjne, złącza kompresyjne do TV, adaptery i zabezpieczenia.
Różne złącza kompresyjne.
Kilka metrów kabla koncentrycznego z ekranem z miedzi: Televes t-100 Plus.
(Ten kabel zostanie użyty do innych celów)
Kompresyjny wtyk antenowy.
Kompresyjny wtyk antenowy.
Tania zaciskarka do złącz kompresyjnych.
Wtyk antenowy kompresyjny się do niej nie zmieści.
Zaciskarka ze "średniej" półki cenowej. Dobra do użytku amatorskiego. Poniżej widać ściągacz izolacji z trzema ostrzami - tani i przydatny.
Ten typ zaciskarki ma pełny kołnierz, co podnosi jakość zaciskania złącz.
Ściągacz izolacji posiada - oczywiście! - regulację położenia noży.
Regulacja pozwala zaciskać złącza kompresyjne o różnej długości.
Kabel, który użyłem: TRISET PROFI 120dB klasa A++. Nazywa sie ładnie, ale gęstość cynowanego oplotu z miedzi nieco mnie rozczarowała. Liczę jednak na podane przez producenta parametry. Ponieważ ekran tego kabla opiera się na dwóch powłokach aluminiowych należy bezwzględnie zachować minimalny promień zgięcia wynoszący:
- 35mm (zagięcie jednokrotne)
- 70mm (zagięcie wielokrotne)
***
Pokażę jeszcze jak wyglądał kanał TVP2 przed modyfikacjami. Obraz wyglądał tak:
Sorry za zdjęcia, ale właśnie w TV był jakiś film o romantycznej tematyce, ze znanym aktorem(?!).
***
Pierwszy TV
W salonie zainstalowałem rozdzielacz TRIS-212E zapewniający separację galwaniczną (sprzężenie pojemnościowe), oraz blokadę kanału zwrotnego. Trójnik ten posiada również "Modem Safe", czyli zabezpieczenie przeciwprzepięciowe żyły środkowej. Ponieważ miałem go "na stanie" dokupiłem do niego gniazdo (rozdzielacz) Telmor GA-26FB. Musiałem tak zrobić (lub kupić inny rozdzielacz) ponieważ ten Tratec ma wyjście na modem i TV, a ja potrzebowałem podłączyć TV i radio. Warto oddzielić heterodyny tych odbiorników - również po to używa sie gniazd.
Sygnał CATV jest silny, mogłem bez problemu pozwolić sobie na podłączenie dwóch rozdzielaczy, jeden za drugim. Podłączenie wygląda tak (jest ukryte za ciężką komodą):
1) Kabel "ze ściany". Tu kończy się uziemienie ekranu od strony dostawcy TV.
2) Własnej konstrukcji separator galwaniczny do 4kV.
W tym miejscu minimalna ilość ekranu separatora nie jest podłączona galwanicznie do uziemienia.
3) Tratec TRIS-212E. Rozdzielacz (gniazdo) w pełni izolowane - izolacja ekranu zaczyna sie u podstawy gniazda wejściowego. Wyjście na modem kablowy zakończyłem zwykła "F"-ką zmiażdżoną kombinerkami z jednej strony. Zamknąłem w ten sposób ekran wokół wyjścia modemu. TRIS-212E zapewnia izolację do 2kV, blokadę kanału zwrotnego i zabezpieczenie przeciwprzepieciowe. Rozdzielacz podłączyłem do bolca ochronnego instalacji elektrycznej - tu zaczyna się uziemienie kończące sie na odbiorniku radiowym i TV.4) Dwa zabezpieczenie przeciwprzepieciowe. Dublują zabezpieczenie z TRIS-212E - miałem, kupione wcześniej, to założyłem. Podkreślam: mam silny sygnał, o dobrej jakości. Zabezpieczenia są połączone poprzez obudowę TRIS-212E z przewodem PE instalacji elektrycznej.
5) Gniazdo Telmor GA-26FB rozdziela sygnał na odbiornik radiowy i TV. Separuje np.: urządzenia (radio i TV) od zakłóceń, które mogą generować układy odbiorcze radia i TV. GA-26FB również posiada blokadę kanału zwrotnego. Mógł bym użyć sam GA-26FB, ale TRIS-212E zapewnia mi jeszcze separację galwaniczną i Modem Safe. Łączne tłumienie tych dwóch rozdzielaczy (gniazd) wynosi w torze TV: 4,9dB + 2dB = 6,7dB
Gdyby dodać tłumienie:
- rozdzielacz dostawcy na trzy gniazda (drugie zdjecie od góry strony): 6,2dB
- własnej konstrukcji separator: 1dB
- TRIS-212E: 4,9dB
- GA-26FB: 2db
To łącznie w tym torze TV otrzymamy 10dB (nie licząc kabli i złącz). Gdybym zrezygnował z ochrony, którą daje mi TRIS-212E i u żył bym samego GA-26FB to tłumienie wyniosło by 8,4dB.
6) Od tego miejsca biegnie przewód TRISET PROFI, zakończony z jednej strony złączem kompresyjnym PCT-TRS-9-NT, a od strony odbiornika TV złączem PCT-TRS-9IM-NT. Do podłączenia radioodbiornika użyłem tego samego przewodu, zastosowałem tylko inne końcówki kompresyjne, dla lepszego oznaczenia przewodów. Od strony amplitunera użyty jest kątowy wtyk radiowy.
***
Kilka informacji o technologii Modem Safe™:
Wrażliwy sprzęt sieciowy i wzrastające koszty sprzętu w sieciach domowych (CPE) zwiększają zapotrzebowanie na ochronę sieci i sprzętu przed zewnętrznymi impulsami napięcia i wyładowaniami atmosferycznymi.
Technologia Modem Safe zabezpiecza nas zarówno przed wysokimi i niskimi skokami napięcia. Technologia oparta na obwodach pasywnych, ma nieograniczony czas życia bez względu na ilość impulsów w sieci. Nie tylko usuwa źródła przepięć, spięć i impulsów napięcia, ale również przedłuża żywotność urządzeń.
Korzyści:
- Efektywny sposób zabezpieczania urządzeń CPE przed impulsami napięcia
- Blokuje wysokie i niskie skoki napięcia i niepożądane impulsy stałego napięcia DC
- Zabezpiecza ferryty przed namagnesowaniem, zapobiega pogorszeniu wydajności sprzętu CPE
Oczywiście Modem Safe zabezpiecza wszystkie odbiorniki, nie tylko modemy kablowe.
***
Drugi TV
W tym pokoju znajduje się tylko odbiornik telewizyjny.
1) Kabel "ze ściany". Również zrezygnowałem z klasycznego gniazdka. Zamiast tego połączyłem mój kabel z kablem TV kablowej za pomocą beczki. Połączenie to jest ukryte za meblem.
2) Kabel TRISET PROFI biegnący od kabla z punktu pierwszego za obudowę TV. Zakończony z obu stron TRS-9. Tu kończy się uziemienie ekranu od strony dostawcy TV.
2) Kupiony separator galwaniczny do 3kV. W tym miejscu minimalna ilość ekranu separatora nie jest podłączona galwanicznie do uziemienia.
3) Tratec TRIS-212E. Rozdzielacz (gniazdo) w pełni izolowane - izolacja ekranu zaczyna sie u podstawy gniazda wejściowego. Wyjście na modem kablowy zakończyłem zwykła "F"-ką zmiażdżoną kombinerkami z jednej strony. Zamknąłem w ten sposób ekran wokół wyjścia modemu. TRIS-212E zapewnia izolację do 2kV, blokadę kanału zwrotnego i zabezpieczenie przeciwprzepieciowe. Rozdzielacz podłączyłem do bolca ochronnego instalacji elektrycznej. Tu zaczyna się uziemienie kończące sie na odbiorniku TV.
4) Zabezpieczenie przeciwprzepieciowe. Miałem, kupione wcześniej, to założyłem dublując zabezpieczenie TRIS212E... Podkreślam: mam silny sygnał, o dobrej jakości. Zabezpieczenie jest połączone poprzez obudowę TRIS-212E z przewodem PE instalacji elektrycznej.
5) Od tego miejsca biegnie krótki przewód TRISET PROFI, zakończony z jednej strony złączem kompresyjnym PCT-TRS-9-NT, a od strony odbiornika TV wtykiem antenowym PCT-TRS-9IM-NT.
***
Warto kupić ściągacz izolacji. Dzięki niemu przygotowanie kabla to sama przyjemność:
***
Trzeci TV i modem kablowy
Oryginalne podłączenie wyglądało następująco:
Ja zmodyfikowałem tą instalację następująco:
1) Ponownie zlikwidowałem gniazdo instalując w jego miejsce beczkę i nowy przewód TRISET PROFI zakończony TRS-9. Pojedynczym przewodem sygnał dostarczyłem w pobliże modemu i odbiornika TV. Kabel okrąża pokój pod listwą przypodłogową.
Następnie kabel jest podłączony do:
2) Własnej konstrukcji separatora galwaniczny do 4kV. Tu kończy się uziemienie ekranu od strony dostawcy TV.
3) Tratec TRIS-268EEN. Zwrotnica multimedialna (gniazdo multimedialne) w pełni izolowane - izolacja ekranu zaczyna sie u podstawy gniazda wejściowego. TRIS-268EEN zapewnia izolację do 2kV, blokadę kanału zwrotnego i zabezpieczenie przeciwprzepieciowe. Rozdzielacz podłączyłem do bolca ochronnego instalacji elektrycznej. Tu zaczyna się uziemienie kończące sie na odbiorniku TV i modemie kablowym.
4) Dwa zabezpieczenie przeciwprzepieciowe. Miałem, kupione wcześniej, to założyłem - dokładnie jak opisałem to już powyżej.. Podkreślam: mam silny sygnał, o dobrej jakości. Zabezpieczenia są połączone poprzez obudowę TRIS-268EEN z przewodem PE instalacji elektrycznej.
6) Od tego miejsca biegnie przewód TRISET PROFI, zakończony z jednej strony złączem kompresyjnym PCT-TRS-9-NT, a od strony odbiornika TV wtykiem antenowym PCT-TRS-9IM-NT. Do modemu użyłem tego samego przewodu, zastosowałem tylko inne końcówki kompresyjne, dla lepszego oznaczenia przewodów. Od strony modemu jest użyty wtyk kątowy "F".
Parametry odczytane z modemu kablowego po modernizacji.
***
Przydatna strona:
Inne zagadnienia:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz