Jak zwiększyć rezystancję wewnętrzną woltomierza?

Większość popularnych multimetrów oferuje rezystancję wejściową 10 MΩ:

Najprostszą metodą na uzyskanie większej rezystancji wejściowej woltomierza jest użycie przyrządu o odpowiednich parametrach. Analogowy V640 lub:
Oferują rezystancję wynoszącą 100 MΩ. Multimetr Keithley 2100 na zakresach do 10 V włącznie ma rezystancję większą niż 10 GΩ (tak samo jak większość nowych przyrządów w podobnej klasie). Niestety multimetry potrafią być kosztownymi przyrządami...

Można jednak znacznie taniej zwiększyć rezystancję wejściową i to za kilkadziesiąt złotych. Taką metodą zastosował producent tego multimetru:
Stosując prostą sondę z rezystorami zwiększono zakres pomiarowy z 300 V do 700 V.

Sprawdziłem, czy można w amatorskich warunkach zwiększyć rezystancje do 1 GΩ i uzyskać wiarygodne wskazania napięcia. Użyłem odpowiedniego rezystora:
Pomiar przeprowadziłem napięciem powyżej 10 V, by wyjść poza zakres wspominanego powyżej miernika Keithley 2100. Efekty można obejrzeć tu:

Natężenie prądu przy 10.6 V i rezystancji:
  • 10 MΩ wynosiło: 1,06 μA.
  • 1010 MΩ (1,01 GΩ) wynosiło: 10,5 nA.
Natężenie płynącego prądu jest istotne, by nie nagrzewać rezystora, co fałszowało by wyniki pomiarów.
Przy użytym na filmie podstawowym mierniku można zwiększyć rezystancje nawet do 10 GΩ bez konieczności zwiększania mierzonego napięcia - woltomierz wskaże wtedy 10,5 mV, a pomiar na zakresie 100 mV (1,06 nA).

***

Inną odmianą tej metody jest dodanie do multimetru rezystora o wartości 90 MΩ. Dlaczego o takiej wartości? Ponieważ większość popularnych przyrządów ma rezystancje wejściową o wartości 10 MΩ, a wtedy wystarczy otrzymane wyniki przemnożyć przez 10

Do tego celu mam następujące rezystory:
22 MΩ  20%:
39 MΩ  5%:
51 MΩ  10%:




Dzięki opornikom o takich wartościach mogę uzyskać rezystancję około 90 MΩ, np.:
1) 51 MΩ + 39 MΩ = 90 
2) 4 * 22 MΩ = 88 
Przy multimetrach o rezystancji wewnętrznej 1 MΩ, 10 MΩ i 11 MΩ mogę uzyskac proste przeliczanie odczytów przy zwiększeniu zakresu pomiarowego i rezystancji wewnętrznej.


***

Ciekawa dyskusja związana z tym zagadnieniem:



****

********

Inne wpisy:



Update: 2016.05.13
Create: 2015.03.31

7 komentarzy:

  1. Chyba nie oferuje 10Om tylko 10Mom :) ( na górze tematu )

    To chyba coś jak by posobnik.
    Ostatnio na elektrodzie w warsztacie był temat o mierniku z dużą rezystancją wejściową. Może to by było rozwiązaniem problemu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten temat był inspiracją do stworzenia tego wpisu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3011552 @Nemo potrzebuje jednak czegoś innego, nawet chętnie dowiedział bym się czego dokładnie. Metoda z rezystorem jest tania i dokładna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam nową zabawkę: mierniki izolacji P435. Kupiłem za grosze, w stanie... jakby stał w kurniku i to podczas remontu. Oczywiście do naprawy. Właśnie przeprowadzam jego rozpoznanie bojem :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. E 10kV :)
    Toporna konstrukcja chyba prostownik lampowy i trafo WN jak w rubinie.
    Rzuć foty.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak! Przenośne toto nie jest - 6kg... Ale dostęp jest wspaniały. Zdejmowane są wszystkie ścianki.

    DY86 - moja pierwsza lampa w domu. Nie jest, niestety, tak efektowna jak ten prostownik: https://youtu.be/5a5lkharews
    Transformator i lampa prostująca napięcie - wszystko jak od TV. Proste i tanie w naprawie. Plus kilka dzielników i wzmacniaczy. Więcej czasu zajmie mi wyczyszczenie i odrestaurowanie.

    Dzięki PU120 z sondą do 30kV i P435 mam teraz miernik i źródło wysokiego napięcia. Potrzebuje tego do stworzenia i testów własnej sondy WN. Zdjęcia wrzucę za kilka - kilkanaście dni. Zależy od czasu dostawy części. Skończę, obrobię zdjęcia i opiszę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Woda i mydło najlepsze czyściwo.
    Szkoda tylko że prąd jest malutki.
    Do jednego w podobie mieliśmy sądy pistolety ze spustem do załączania wn.


    OdpowiedzUsuń