10 sygnałów, że firma ma poważny problem z kulturą pracy*.

1) Firma robi dużą sprawę z posiadania stołu do ping-ponga dla pracowników.
Posiadanie stołu do ping-ponga to fajna rzecz, ale chwalenie się nim - już nie. Dlaczego? Korporacyjny świat w jakiś sposób utożsamia posiadanie przedmiotów z posiadaniem wesołej, sympatycznej kultury. Jeśli potencjalni pracodawcy podkreślają to, to może być znak, że po prostu wykreślają jeden z punktów na swojej liście, a nie dają pracownikom tego, na czym im naprawdę zależy.

2) Miejsce pracy to nora.
Za każdym razem jak wchodzę do biura, uważnie mu się przyglądam. Jeśli widzę zalegające w przejściu pudła albo krzesła rozrzucone w pokoju konferencyjnym, lub kurz, to znaczy, że nikt nie troszczy się o to miejsce. Pewnie musi być ku temu dobry powód. Sprawdź jak wygląda łazienka.

3) Tylko liderzy mają biura.
Zawsze należy być nieufnym wobec miejsc, w których wszyscy mają jednakowe warunki z wyjątkiem szefów. To zwykle świadczy o hierarchicznej strukturze, w której przewagę mają menedżerowie i pracodawcy.

4) Nikt nie mówi o kulturze.
Firma powinna spróbować sprzedać ci własną kulturę. Jeśli osoba, która przeprowadza z tobą rozmowę kwalifikacyjną, rozmawia tylko o twoich kwalifikacjach, zadaj sobie samemu pytanie, czego nie mówi ci na temat warunków pracy.

5) Przywódcy nie wykazują się odpowiednią kulturą.
Kultura zawsze płynie z góry. Możesz nie mieć okazji poznać menedżerów wyższego szczebla, ale zapewne możesz przyjrzeć się im na wideo. Twoja pierwsza reakcja może powiedzieć wiele na temat tego, czy będziesz czerpał przyjemność z pracy w firmie.

6) Rekruter mówi o doskonałości.
Każda firma stara się o sukces. To pewne. Firma, która podkreśla, że szuka doskonałości, może jednak oczekiwać od pracowników nieosiągalnych standardów. W takim przedsiębiorstwie zamiast koncentrować się na pracy, będziesz się o nią martwił.

7) Jest po prostu dziwnie.
Szczęśliwe miejsce pracy powinno szumieć. Ktoś powinien stać, ktoś inny chodzić albo rozmawiać z kimś. Pracownicy nie powinni wyglądać na znudzonych lub zestresowanych. Dlatego rozejrzyj się i zadaj sobie pytanie, czy przeciętna napotkana osoba wygląda na zadowoloną, czy też nie.

8) Wartości firmowe wypisane są na ścianach.
Jeśli to zobaczysz, nie kłopocz się rozmową z rekruterem. Po prostu znajdź najbliższe wyjście i skorzystaj z niego.

9) Jest siedemnasta, a wszyscy są zakopani w pracy.
Jeśli jest to możliwe, umów swoją rozmowę na późniejszą godzinę. Jeżeli odbędzie się o piątej, będziesz miał znakomitą okazję, aby przekonać się, czy firma radzi sobie z przestrzeganiem zasad work-life balance. W porządku, jeżeli kilka osób pracuj do późna, ale część pracowników powinna już wybierać się do domu.

10) Jeśli spytają cię, czy masz jakieś pytania, zadaj to:
„Ile czasu spędzacie ze współpracownikami po godzinie 17 i co wtedy robicie?” Dobre odpowiedzi uwzględniają pójście na piwo czy grę w softball. Złe - wszystko, co ma związek z pracą, chyba że dzieje się to tylko okazjonalnie.

Shane Atchison, 10 Signs That a Company Has a Serious Culture Problem


*Kultura pracy – kompleks wartości powstałych we współdziałaniu i współżyciu ludzi w procesie pracy. Do wartości tych należą wytwarzane przedmioty materialne, formy organizacji, sposoby myślenia, wzory zachowania się oraz cechy osobowości kształtowane i rozwijane podczas pracy. 
Wysoka kultura pracy stanowi warunek pożądanej jakości pracy.
Kultura pracy uzależniona jest od:
- Warunków pracy.
- Organizacji pracy.
- Przestrzegania przepisów bhp.
- Ładu i porządku.
- Dobrej jakości narzędzi, urządzeń i materiałów.
- Poprawnych stosunków międzyludzkich.


********


Więcej tu:
Inne wpisy, oraz krótko o blogu

***




Update: 2014.07.29

Create:  2014.07.29

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz