Rozładowanie akumulatora, czy mam go wymienić?

Poniższy film wykonałem zainspirowany źle wykonanym pomiarem pokazanym na innym filmie na YT. Niespodziewanie okazał się ważny dla wielu osób. Dlatego rozwijam ten temat o kilka podstawowych porad.

Pobór prądu podczas postoju samochodu - jak zmierzyć pobór prądu? 


Pobór prądu podczas postoju wynoszący np.: 50-70 mA jest OK, szczególnie dla nowoczesnego samochodu. Takie natężenie nie jest powodem, by ładować akumulator co dwa dni. W takim przypadku najbardziej podejrzewam ładowanie (alternator, regulator, diody), choć możliwe, że problem z ładowaniem spowodował też uszkodzenie akumulatora.

Należy jednak pamiętać, że czym większy jest pobór prądu podczas postoju, tym krótsze są okresy, gdy samochód może stać bezczynnie. Gdy akumulator ma małą pojemność, np. z powodu wieku, może się okazać, że chociaż raz na tydzień musimy się samochodem przejechać.

*

Uwaga: wszelkie prace przy akumulatorze (ogólnie elektryce) mogą spowodować zwarcie, uszkodzenia, a nawet wybuch akumulatora. Gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności zdajmy się na fachowców. Przy nowoczesnych samochodach straty mogą obejmować komputery, i inną elektronikę, co jest kosztowne.

*

Jeżeli problemem nie jest rozładowanie w czasie postoju, można sprawdzić:

1) Czystość klem i zacisków akumulatora.
Klemy należy oczyścić papierem ściernym, choc lepszy jest czyścik tego typu (są dostępne w supermarketach budowlanych):
Ważne jest, by nie "wetrzeć" drobin papieru ściernego w ołowiowe zaciski akumulatora i/lub klemy (klemy czyścimy od wewnątrz, tam gdzie stykają się z zaciskami akumulatora). Następnie oczyszczone miejsca cienko smarujemy towotem, smarem silikonowym, czy nawet spryskujemy preparatem typu WD40, czy CX80. Chodzi o to, by cienka warstwa smaru ochroniła oczyszczony metal przed utlenianiem się.

2) Czy klemy się nie grzeją podczas pracy silnika?
Gdy skończymy jazdę (chodzi o to, by samochód był używany choc przez kilkanaście minut) sprawdźmy połączenie klem z ich przewodami. W tym miejscu potrafią powstać tlenki wprowadzając rezystancję i powodujące problem. Objawem złego połączenia jest własnie nagrzewanie się tego miejsca. Naprawa wymaga odrobiny zdolności manualnych, ponieważ najczęściej oryginalne przewody są bardzo krótkie.

3) Bezpieczniki od plusa akumulatora.
Sprawdzamy miejsca ich połączeń  z przewodami. Sprawdzamy czy przewody są dokręcone. Proszę uważać, by nie zrobić zwarcia!

4) Połączenie kabla od minusa akumulatora z karoserią.
Trzeba sprawdzić stan połączenia tego kabla z karoserią zarówno wizualnie, jak i należy sprawdzić, czy to miejsce się nie nagrzewa. Czy kabel w końcówce oczkowej jest pewnie osadzony? Objawem złego połączenia jest przygasanie wszystkich świateł, gdy działają światła stopu lub kierunkowskazy.

5) Czy połączenia kabli przy alternatorze są czyste i dokręcone.
Sprawdzenie tego bywa trudniejsze, często dostęp do alternatora wymaga podniesienia samochodu (lub dostępu do kanału). Najlepiej jest odkręcić kable, oczyścić miejsca łączeń i ponownie przykręcić. Podczas tego należy zwrócić uwagę na osadzenie kabli w końcówkach oczkowych, oraz warto taką samą operację przeprowadzić dla kabli rozrusznika.

6)Napięcie (wolty) mierzone na zaciskach akumulatora.
Uwaga: mierzymy napięcie (wolty), a nie natężenie, jak na powyższym filmie. Należy przełączyć przewody multimetru i ustawić odpowiedni zakres. 
Napięcie powinno zbliżać się do 14,4 V, a 13,8 V to jest za mało. Przy tym pomiarze ważne są każde dziesiąte części wolta, dlatego potrzebny jest przyzwoity multimetr. Czasami napiecie może wzrastać do 14,7 V - dzieje się tak zimą w niektórych markach samochodów i to jest OK. 

7) Sprawdzenie połączenie silnika z karoserią
Warto sprawdzić, czy silnik ma prawidłowe połączenie z karoserią - chodzi mi o połączenie elektryczne. Ten pomiar można przeprowadzić na kilka sposobów. Ja polecam taki: zmierzmy napięcie pomiedzy ujemnym zaciskiem akumulatora, a blokiem silnika. Tak, sprawdzamy rezystancję za pomoca pomiaru napiecia. Zmierzone napiecie powinno być poniżej 0,5 V przy pracującym silniku i włączonych odbiornikach (światła, ogrzewanie tylnej szyby, radio).

8) Czy kontrolka ładowania jest sprawna?
Przed uruchomieniem silnika powinna zapalać się kontrolka ładowania, a po uruchomieniu silnika powinna zgasnąć. Inny stan wskazuje na usterkę. Szczególnie dotkliwe jest to, że w wielu samochodach uszkodzenie kontrolki ładowania (żarówki) powoduje, że alternator nie wzbudzi się i nie będzie ładowania akumulatora.

*

Przed podjęciem decyzji o wymianie akumulatora, w domowych warunkach, możemy przeprowadzić praktycznie tylko te operacje. To samo dowiemy się u autoelektryka szybko (gdy ma specjalistyczny miernik) i za niewielką sumę. Jednak warto, szczególnie przy kilkuletnim samochodzie, wykonać choćby czyszczenie klem i zacisków akumulatora. Przy okazji wizyty u mechanika można poprosić o sprawdzenie połączeń przewodów przy alternatorze i akumulatorze.
Niestety, zaniedbanie sprawy ładowania szybko prowadzi do uszkodzenia akumulatora. Trzeba też pamiętać, że już przy temperaturze wynoszącej zero stopni Celsjusza pojemność akumulatora spada o około połowę - tak wykazały moje testy (dane producentów akumulatorów są bardziej optymistyczne). Dlatego połączenie akumulatora o zmniejszonej pojemności (np. przez zasiarczenie) i niskiej temperatury bywa okazją do zapoznania się z lokalnym transportem zbiorowym.

***


Powiązane wpisy:

***


Więcej na:
Tigra / samochód

***


Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)


Update: 2016.11.21
Create: 2016.11.21

Odzyskanie hasla administratora lub użytkownika do Windows

Wszystkie operacje są przedstawione na filmie:



Opis komend:

1)
Shift + F10   - uruchamia okno komend przy uruchamianiu systemu z dysku instalacyjnego.

2)
move c: \ windows \ system32 \ Utilman.exe   c: \ windows \ system32 \ Utilman.exe.bak
copy c: \ windows \ system32 \ cmd.exe   c: \ windows \ system32 \ Utilman.exe
Wykonuje kopię pliku "Utilman.exe", oraz podmienia go na "cmd.exe".

3)
"wpeutil reboot"   - komenda wykonująca bezpieczny restart komputera.

4)
Komendy dodające użytkownika, zmieniające hasło i dodające go do grupy lokalnych administratorów:
net user   nazwa_użytkownika   /add
net user   nazwa_użytkownika   hasło_użytkownika
net localgroup   administratorów  nazwa_użytkownika   /add

5)
Aktywowanie konta lokalnego administratora:
net user   administrator   /active:yes
net user   administrator  hasło_administratora

6)
a) Wymuszenie zmiany hasła przy pierwszym logowaniu:
net user   nazwa_użytkownika   /logonpasswordchg:yes

b) Zabronienie użytkownikowi zmiany hasła:
net user nazwa_użytkownika /passwordchg:no

c) Skasowanie restrykcji czasowych dla danego konta:
net user   nazwa_konta   /times:all
net user   nazwa_użytkownika   /expires:never

********

Więcej informacji:
Informatyka, FreeBSD, Debian


***

Inne wpisy:



Update: 2015.11.10
Create: 2015.11.10

Zużycie prądu: laptop DELL

Informacje wydzielone z tematu:

***

Zużycie prądu przez laptop DELL Latitude:
- Intel Core i7-3740QM (2.70GHz, 6MB cache, Quad Core)
- NVIDIA NVS 5200M (GDDR5 1GB)
- EMEA Intel Centrino Advanced-N 6205 (802.11 a/b/g/n)
- DUAL IN-LINE MEMORY MODULE, 2x 8GB, 1600
- Modem UMTS

W tym teście nie jest najważniejsze sprawdzenie zużycie energii podczas pracy, a natężenie prądu występujące podczas podłączenia zasilacza do gniazdka elektrycznego.


***


Powiązane tematy:


Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)


Update: 2016.11.08
Create: 2016.11.08

FreeBSD - TMP w pamięci ram

Banalna optymalizacja dające realne korzyści. Warto zastosować dla dysków SSD, chociaż w zależności od systemu tych operacji wcale nie musi być, aż tak wiele. Rzadko bywają to operacje na dużych ilościach danych.

Problemem może być to, że rozmiar TMP w pamięci RAM ograniczamy w porównaniu do rozmiaru na dysku. Mniej jest to widoczne, gdy przeznaczmy osobną partycję na dysku na TMP. Kiedy taki problem może się pojawić? Dopiero, gdy aplikacja bedzie chciała wykorzystać duży plik w pamięci TMP. Robi tak np.: MC, gdy operujemy na dużych archiwach (przekraczających rozmiar TMP).

Najprościej skorzystać z systemowych skryptów i w pliku:
/etc/rc.conf
Ustawić:
tmpmfs="YES"
tmpsize="700M"
tmpmfs_flags="-S -m 0 -O time"

Mechanizm mdmfs konfiguruje md za pomocą mdconfig, formatuje system UFS i montuje go. Zostały wyłączone soft-updates, zarezerwowane zero procent miejsca dla root'a i ustawiona optymalizacja zmniejszająca czas obsługi.

Rozmiar 700 MB ustawiłem na komputerze z 16 GB pamięci RAM, lecz gdy RAM'u jest mniej nie stanowi to, aż takiego problemu. Faktyczne wykorzystanie pamieć zależy od ilości danych w kontenerze.

********

Więcej informacji:
Informatyka, FreeBSD, Debian

Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)



Update: 2016.11.02
Create: 2016.11.02

Amazon, przykład implementacji w chmurze

Schemat infrastruktury Cloud Amazon Web Services zaprojektowanej na potrzeby kampanii wyborczej Prezydenta Obamy publikuję w tym miejscu, by zostawić sobie ślad tego fajnego projektu. W internecie niby nic nie ginie, ale tak będzie mi to łatwiej odnaleźć.






********

Więcej informacji:
Informatyka, FreeBSD, Debian

Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)



Update: 2016.10.28
Create: 2016.10.28

Meratronik U726 electronic voltometer

Kolejny interesujący miernik z przed lat. Wyprodukowany przez Meratronik w 1977 roku mierzy napięcie, natężenie i rezystancję.

Szukałem ten model miernika z dwóch powodów:
- Olbrzymiej rezystancji wewnętrznej przy częstotliwości mierzonego sygnału aż do 1,2 GHz.
- Ceny.
Pierwszy parametr jest stricte techniczny, a drugi... po prostu za rzadko potrzebuję wykonywać tego typu pomiary, by inwestować w jakiś zachodni sprzęt (ze względu na cenę też używany). Ten miernik może ma odrobinę słabsze parametry do jakiegoś miernika HP, ale jest kilka- kilkanaście razy tańszy... Głównie z tego powody, że jest mało znany.

Zakresy:

Pomiar napiecia stałego: od 2 mV do 1000 V.
Rezystancja wejściowa dla DC 100 MΩ.

Pomiar prądu stałego: od 20 pA do 100 mA.
Spadek napięcia: 100 mV, co oznacza rezystancję:
Zakres: 1 nA; rezystancja: 100 MΩ.
Zakres: 10 nA; rezystancja: 10 MΩ.
Zakres: 100 nA; rezystancja: 1 MΩ.
Zakres: 1 μA; rezystancja: 100 kΩ.
Zakres: 10 μA; rezystancja: 10 kΩ.
Zakres: 100 μA; rezystancja: 1 kΩ.
Zakres: 1 mA; rezystancja: 100 Ω.
Zakres: 10 mA; rezystancja: 10 Ω.
Zakres: 100 mA; rezystancja: 1 Ω.

Pomiar napiecia zmiennego: 
Miernik jest skalowany w wartościach skutecznych dla napiecia sinusoidalnego przemiennego.
Dużą rezystancję miernik zawdzięcza wykorzystaniu w aktywnej sondzie lampy elektronowej EA52. Dzięki temu miernik (sonda) w minimalnym stopniu wnosi pasożytniczą reaktancję do mierzonego układu:
- Dla częstotliwości  od 20 Hz do 10 kHz rezystancja wejściowa wynosi około 10 MΩ.
- Dla częstotliwości  od 20 kHz do 70 MHz rezystancja wejściowa wynosi około 1 MΩ.
- Dla częstotliwości  od 70 Hz do 330 MHz rezystancja wejściowa wynosi około 100 kΩ.
- Dla częstotliwości  od 330 Mhz do 1,2 GHz rezystancja wejściowa wynosi około 10 kΩ.
Warto zaznaczyć, że pomiar może być dokonywany od 50 mV do 300 V, przy czym powyżej częstotliwości 330 MHz napięcie maksymalne oblicza się dzieląc 100000 przez częstotliwość mierzonego sygnału (w MHz). Przykład: dla częstotliwości 1 Ghz dzielimy 100000 przez 1000 (MHz) i otrzymujemy 100 V.
Jak widać połączenie możliwości mierzenia tak wysokiego napięcia przy tak wysokiej rezystancji jest nadal bardzo rzadko występującą cechą. To są parametry, które w dalszym ciągu nie są do osiągnięcia przez cyfrówki.

Pomiar rezystancji: od 2Ω do 1 GΩ.

***


Kabel zasilający od strony miernika:



Oryginalna wtyczka w standardzie niemieckim. Musiałem ja oczywiście wymienić.


Sonda do pomiaru wysokiej częstotliwości i jej kondensator:

Kondensator w sondzie jeżeli jest zgodny z innymi sondami Meratronika i powinien wytrzymać 2 kV:

Kabel sondy w. cz.:


To jest aktywna sonda lampowa:







Zakresy pomiarowe i nalepka, której nie da się łatwo usunąć:


Prawdopodobnie wyjście do rejestratora danych:















Pierwszy raz spotkałem w takim sprzęcie uszczelkę gniazda bezpiecznika:

Z tyłu miernika jest miejsce do zamontowania sondy w. cz.:

***


Filmy:


Meratronik U726 - test pomiaru napięcia przemiennego (V AC):


Meratronik U726 - test pomiaru napięcia stałego (V AC) i rezystancji (Ω):


Meratronik U726 - rezystancja wewnętrzna, oraz rezystancja sondy wysokiej częstotliwości (input Ω):

****


********

Inne wpisy:
Update:  2016.10.16
Create:  2016.10.16

Akumulatorek Li-Ion 5800 mAh

Wraz z tanią, ale fajną, latarką otrzymałem w komplecie akumulatorek Li-Ion o deklarowanej pojemności... 5800 mAh. Ponieważ taka pojemność, oględnie rzecz ujmując, jest niewiarygodna, to przeprowadziłem szybki test:

Akumulatorek UltroFirc 5800 mAh Li-Ion:


Ponieważ nie zależy mi, by taki akumulatorek zajmował mi miejsce w domu przeprowadziłem jego testy destrukcyjne:

Short circuit: UltroFirc 5800 mAh - zwarcie akumulatorka Li-Ion 18650:


Inside UltroFirc 5800 mAh - wnętrze akumulatorka Li-Ion 18650:

Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)



Update: 2016.10.14
Create: 2016.10.14

Zużycie prądu: spawarka transformatorowa TELWIN Nordica 4.280

Informacje wydzielone z tematu:

***

Sprawdziłem zużyci energii, power factor oraz natężenie prądu po stronie pierwotnej spawarki transformatorowej.

Spawarka: pomiar natężenia 230 V, elektrody 2,5 i 3,25:

***


Powiązane tematy:



Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)


Update: 2016.10.14
Create: 2016.10.14

Lampa owadobójcza

Na działce wieczorami używam lampy owadobójczej. W połączeniu z kilkoma innymi dodatkami, sprawiam, że np.: komary mają tam kiepski żywot. Za to pszczoły, bąki i osy mają raj.

Byłem ciekawy, jak jest skonstruowana taka lampa. Jest kilka rozwiązań, które może producent wykorzystać. 
Lampa przeżyła już kilka zim bez żadnej szkody, dlatego zastanawiałem się, czy w środku nie uszkodziły się jakieś podzespoły elektroniczne. Okazało się, że lampa nie ma takich.



Jak widać lampa jest solidnie zbudowana.


Za generowanie wysokiego napięcia odpowiada po prostu... transformator wysokiego napiecia. Konstrukcja prosta, skuteczna i z bardzo trwała.


Zapłonniki (startery)odpowiadające za zasilanie lamp UV:

Transformator wysokiego napięcia. Kiedyś zmierzę jakie napiecie jest używane, ale musze na działkę zabrać odpowiedni miernik. Zastanawiam się też, jakie natężenie można uzyskac z tego transformatora. Taka konstrukcja powoduje to co można zaobserwować empirycznie - owady są wręcz smażone na skwarki.

Łączenia kabli są dodatkowo zabezpieczone:


Lampę kupiłem około pięciu lat temu. Jest skuteczna i bezawaryjna, a do tego była tania w zakupie. W tej cenie mogę kupić przewód, wtyczkę i dwie lampy UV ze starterami - gdybym kupował części by skonstruować własna lampę. Takie czasy, że w ogóle nie opłaca się konstruować własne urządzenia.

***


Więcej na:


Update: 2016.10.08
Create: 2016.10.08

Dary jesieni 2016

Jesień na działce 2016. Pomimo, że sezon działkowy właściwie się skończył, to jesień ma kilka smacznych niespodzianek nawet na przełomie września i października.


Maliny w ostatnich promieniach słońca pięknie dojrzewała:







***






***


Poziomki:








***


Krzak borówek amerykańskich. Co prawda już bez owoców, ale ładnie wygląda:


I jakieś kwiatki, też ładne, chociaż niejadalne:

***


Więcej na:


Update: 2016.10.01
Create: 2016.10.01