Naprawa programatora (będę używał popularnej nazwy tego enkodera) polega na oczyszczeniu płytki drukowanej. By to zrobić należy:
- Zdemontować górną pokrywę pralki, odkręcając trzy śruby z tyłu pralki. Zdejmujemy tylną maskownicę wysuwany górna osłonę (blat) i zdejmujemy dwie boczne maskownice.
- Zdejmujemy przednia maskownicę programatora i przycisków. W tym celu wyjmujemy najpierw szufladę na proszek i podważając dwa zaczepy będące w szufladzie na proszek (wsadzamy śrubokręt pomiędzy metalową obudowę na maskownicę).
- Odpinamy metalowy wodzik z programatora, odpinamy kabel i odkręcamy śruby.
Mamy wyjęty programator.
Wydaje mi się, że tan sam typ programatora występuje też w pralkach Candy.
Zdjęcia ułatwiające prawidłowe podłączenie kabli przy montażu. Mając rozebraną pralkę odświeżyłem połączenia cynując je.
Zdjęta przednia maskownica i widoczny programator.
Widoczny zaczep metalowego wodzika, który połączony jest dozownikiem proszku i odpowiada za skierowanie strumienia wody do odpowiedniej komory (pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie).
Zasilanie doprowadzone na jeden ze sterowników (podpowiedź do montażu).
W takiej pozycji było zamontowane cięgno.
Kable podłączone do programatora.
Demontaż programatora. Widoczny silnik odpowiada za sterowanie (poprzez cięgno) dozownikiem proszku.
Widoczny czerwony przełącznik jest głównym włącznikiem zasilania pralki. Warto zwrócić uwagę, czy faza w gniazdku jest tam gdzie wymaga tego pralka (jest to opisane w instrukcji obsługi), ponieważ jak widać rozłączany jest tylko jeden obwód.
Metalowe wodziki można lekko podgiąć, przywracając im właściwą siłę docisku.
Oczyszczenia wymaga widoczna na zdjęciu zielona płytka. Ja do tego celu używam czystego spirytusu, delikatnego zmywacza do paznokci, specjalnego środka (zależy co akurat mam). Zwilżonym wacikiem delikatnie przecieram płytkę.
Po oczyszczeniu płytki przystępujemy do montażu.
Update: 2013.12.28
Create: 2013.12.28
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz