Naprawa pralki HOOVER AI120 - wymiana grzałki



Po odkamienieniu pralki, po kilku praniach, uszkodzeniu uległa grzałka.

Grzałka w sklepie z częściami AGD kosztuje około 45zł. Dostępne były grzałki włoskie i polskie. Włoska grzałka wytrzymała 11 lat co uważam za bardzo dobry wynik. Sprzedawca namówił mnie jednak na grzałkę polskiej produkcji. Grzałka włoska miała 2000W, grzałka polska 1900W, a oryginalna 1950W. Nieistotne różnice. Grzałki nie były dokładnie od tego modelu, ale różnice w długości wynoszące po kilka milimetrów też nie maiły znaczenia. Ma pasować tak +/-.


Zmierzona rezystancja nowej grzałki pomiędzy spiralą a obudową wyniosła 39Mom. Grzałka uszkodzona miała rezystancję o wielkości około 150kom.
Jednak taką rezystancję mogłem zmierzyć tylko pomiędzy prawym podłączeniem grzałki, a obudową. Pomiędzy lewym podłączeniem grzałki, a obudową z kolei powstało ogniwo (zapewne na skutek dostania się wody do grzałki). Omomierz pokazywał wtedy cyklicznie zero i jakieś inne wskazania.


 Zdjęcia oryginalnej grzałki.

Numer katalogowy grzałki: 91201545

 Grzałkę wyjmuje się odkręcając widoczną nakrętkę i lekko wbijając śrubę do środka.

Zamieszczam zdjęcia nowej grzałki, co ułatwi zrozumienie sposobu montażu grzałki w bębnie.
Dokręcanie śruby powoduje ściskanie i wybrzuszenie widocznej gumy, co mocuje i uszczelnia grzałkę w bębnie. Dokręcałem powoli, dając czas na dostosowanie się gumy do bębna, dokręciłem jednak mocno. Pierwsze pranie wykonałem bez zamykanie obudowy w celu skontrolowania czy nie ma wycieku.

Opór grzałki oryginalnej zmierzony przed jej uszkodzeniem:
P =(230*230)/26,2
P=2019W

Zmierzony opór nowej grzałki:
 P =(230*230)/28,8
 P=1836W

 Oznaczenie nowej grzałki:
(Więcej nie kupię grzałki tej firmy, w czajniku wytrzymała około 18 miesięcy)

Oznaczenia termistora (termostatu):

Uwaga: przed montażem grzałki należy dokładnie zapoznać się z wnętrzem bębna, świecąc np. tam latarką przez otwór po zdemontowanej grzałce. Środek wycięcia grzałki musi objąć metalowy wspornik znajdujący się w bębnie.

Na poniższym zdjęciu  widać metalowy wspornik (pokryty kamieniem kotłowym) i górę grzałki. Grzałka powinna być zamontowana pod widoczna blaszką wspornika (wspornik wchodzi w środek grzałki).






1 komentarz: